Fractal w Polsce?

Trudne pytanie. Zarówno Boogie, jak i Fractal s? znakomite, ale wybór uzale?ni?bym od Twoich rzeczywistych potrzeb. Scena, czy studio? Czy potrzebne jest kilka podstawowych brzmie?, czy lubisz co chwil? zmienia? sound.
Je?eli grasz g?ownie na scenie i masz "piec", który kochasz - nie trzeba dalej szuka? i niepotrzebnie utrudnia? sobie ?ycia. Je?eli b?d?c na scenie nie jeste? do ko?ca zadowolony z brzmienia - kilka ruchów ga?kami i ju? jest poszukiwane brzmienie. Z Fractalem nie jest tak ?atwo - trzeba wej?? w edycj?, znale?? konkretny parametr i go zmieni?. Na koncertach jeszcze tego nie próbowa?em, ale na próbach - gdy zaczynam kr?ci? przy Fractalu - koledzy chrz?kaj? znacz?co. Chyba, ?e masz swojego technicznego... Ale z drugiej strony - je?eli chcesz nagrywa? i nie korzystasz z dobrego studia, gdzie po pierwsze s? odpowiednie warunki do rozkr?cenia pieca do?? g?o?no, a po drugie jest kto?, go go dobrze "omikrofonuje" - wtedy lepszy b?dzie Fractal. Je?eli nasz Fractala - mo?esz gitary nagra? nawet w domu, bo brzmienie jest absolutnie porównywalne z tym, co mo?na uzyska? ze ?wietnego pieca w dobrym studiu. A do tego jeszcze Fractal pozwala uzyska? wi?kszo?? gitarowych brzmie?, które mo?na sobie wyobrazi?. Mam swojego Axe-Fx od 9 miesi?cy i ci?gle zadziwia mnie mo?liwo?ciami. Ale trudno jednoznacznie powiedzie?, czy wygrywa z gitarowym wzmacniaczem.
Ja u?ywam mojego Axe-Fx g?ównie do nagra?, a na próby raczej zabieram moje "kostki". Gdy mam za ma?o drivu, albo za g?o?ne odbicie delaya - jeden ruch r?k? i ju? jest dobrze. Z Fractalem nie idzie mi tak ?atwo. Moim skromnym zdaniem Fractal jest ?wietn? propozycj? dla tych, którzy lubi? "kr?ci? ga?kami" i ca?e ?ycie szukaj? swojego brzmienia. Z Fractalem nie b?d? si? nudzi?.
 
Od kilku dni bawi? si? Fractalem w po??czeniu z w miar? neutraln? tranzystorow? (!) ko?cówk? mocy. Do tego paka 4x12 na Vintage 30. Niczego mi nie brakuje, brzmi doskonale - obok mam 3 heady i zbieraj? kurz.
 
Najkrócej mówiac, chcia?bym co? wszechstronnego. W ?yciu nie chcia?bym si? zatrzymywa? na kilku podstawowych brzmieniach, raczej ci?g?e zmiany i poszukiwania. Fractal brzmi ?wietnie, ale ci?gle ( pewnie niepotrzebnie ) patrze na niego z dystatnsem, jako ?e jest to urz?dzenie cyfrowe, które nota bene nigdy nie b?dzie wzmacniaczem. Zale?a?o mi na cleanie, który odnajdzie si? w jazzie, przesterze a'la JP, ale te? na 'siarce' jak w Englach, no i tutaj chyba Fractal bierze gór?. Wzmacniacze s? ograniczone, a to urz?dzonko mo?e bardzo wiele, mimo wszsytko ci?gnie mnie w stron? wzmaka :D
 
Witam wszystkich zebranych :) i na pocz?tek trudne pytanie: czy kto? z was robi? bezpo?rednie porównanie z Vett?? najlepiej na tej samej paczce. U?ywam vetty od lat chyba sze?ciu, niezmiernie si? do niej przywi?za?em tak?e ze wzgl?du na wygod? obs?ugi na scenie, mam te? mes? roadstera od pó?tora roku i nie mog? si? z ni? zaprzyja?ni?. O wiele pewniej czuj? si? z vett?, nie wspominaj?c ju? o sprawach wagi dodatkowych racków itp itd. Czyta?em gdzie? tutaj, ?e Line6 to przy fractalu plastikowa zabawka, nie bardzo chce mi si? w to wierzy?, bo nie odczuwam wi?kszej ró?nicy mi?dzy presetem Diamondplate a np kana?em 3 roadstera. Do obu u?ywam paki 4x12 fender tonemaster V30. Dodam, ?e g?uchy ani pozbawiony czucia nie jestem, gram ju? lat, no, prawie 3 z przodu :D
 
Nigdy nie mia?em Vetty, ale je?eli jest porównywalna do X3 Pro to... Nie ma porównania do Fractala i Line 6 to w takim przypadku plastikowa zabawka. :)
 
chyba lekko przesadzasz :? ja rozumiem, mo?na tak powiedzie? o jakim? tanim tranzysorze ew podzie np wersji 2.0 czy wersjach floor'owych. Vetcie, a w?a?ciwie jej presetom odpowiadaj?cym za symulacj? Mesy Boogie naprawd? bardzo blisko do np Roadstera, w pewnych aspektach np szumów wzmacniacza nawet zdecydowanie wygrywa. Wygl?da na to, ?e Fractal daleko wyprzedzi? swoje pierwowzory, nieprawda?? :shock: :)
 
kryho said:
chyba lekko przesadzasz :?

Na przyk?ad w Fractalu ga?ka Master zmienia nasycenie wirtualnej ko?cówki mocy - i udaje wszystkie zjawiska z tym zwi?zane. W Podzie X3 (i w Vetcie pewnie te?) jest to zwyk?a ga?ka g?o?no?ci.

Poza tym dochodzi kwestia jako?ci efektów i elastyczno?ci w uk?adaniu ich kolejno?ci, sterowania itd. ?aden produkt Line 6 nie oferowa? w tym wzgl?dzie nawet zbli?onej funkcjonalno?ci.
 
Didejek said:
kryho said:
chyba lekko przesadzasz :?

Na przyk?ad w Fractalu ga?ka Master zmienia nasycenie wirtualnej ko?cówki mocy - i udaje wszystkie zjawiska z tym zwi?zane. W Podzie X3 (i w Vetcie pewnie te?) jest to zwyk?a ga?ka g?o?no?ci.

Poza tym dochodzi kwestia jako?ci efektów i elastyczno?ci w uk?adaniu ich kolejno?ci, sterowania itd. ?aden produkt Line 6 nie oferowa? w tym wzgl?dzie nawet zbli?onej funkcjonalno?ci.
mylisz si?- w vetcie volume presetu dzia?a jak volume w normalnym lampiaku, oczywi?cie 'wirtualnie'. Podobnie ma si? rzecz z master volume, nie wzmacnia liniowo ale zachowuje si? jak trzeba - wpada w podobn? kompresj? jak lampus. Oczywi?cie do pewnego momentu, bo gdyby? go rozkr?ci? do granic wytrzyma?o?ci s?uchu mog?oby to si? ró?nie sko?czy?, pewnie w zale?no?ci od g?o?ników. Ja i tak gram na opcji 'half power' bo normalnie to ryczy tak ?e nie wiem :shock: :p
wydaje mi si? ?e trafi?em w 10tk? je?li chodzi o paczk? - fender tonemaster 4x12 V30 i to ma te? niebagatelne znaczenie. Jak w ka?dym innym przypadku zreszt?.
Je?li chodzi o efekty, Vetta oferuje chyba to wszystko co maj? w ofercie rackowe delaye i mod Line6 \nie pami?tam nazw\ czy te? M13. Nie mam te? zastrze?e? co do mo?liwo?ci uk?adania ?a?cucha, mo?na prawie wszystko \oprócz wstawienia stomp 1,2,3 oraz vol i wah za modulacyjno-przestrzennymi. P?tl? mo?na umiejscowi? w dowolnym miejscu i kwestia routingu efektów jest bardzo rozbudowana- szereg, równolegle, mieszane - jak kto woli. No i kwestia sterowania Variaxem- jeden step i mo?na zmieni? wsio.
Kurcz? mam chrapk? ?eby zobaczy? jak to gra ale do Waw-y to mam daleko ;) do Berlina mam bli?ej bo u nas tego w sklepach pewnie nie ma?
 
My?l?, ?e nie ma co tego porównywa? tekstem pisanym, trzeba ogra? i zobaczy? mo?liwo?ci. Dzisiaj by? u mnie Radek M z forum sevenstring.pl z Bognerem Uberschallem i po prze?wiczeniu Fractala by? w lekkim szoku. :)

Nigdy nie mia?em Vetty, je?eli modele wzmacniaczy i efektów zachowuj? si? tam inaczej ni? w Podzie XT/X3 to nie mog? si? wypowiada?. Je?eli algorytmy efektów modulacyjnych i delayów s? na tym samym poziomie co M13 czy stare studio modellery, to nie mam pyta?, bo to bardzo dobre efekty. Ale porównanie bezpo?rednie efektów z Poda X3 Pro z wspomnianymi studio modellerami obna?y?y mocne niedostatki ze strony tego o wiele nowszego kombajnu Line 6.

Kryho, je?eli jeste? zadowolony ze swojego zestawu to graj i ciesz si? z niego :). Na tym forum jest kilku tubylców, którzy przesiedli si? z Vetty na Fractala, wi?c mo?esz ich zapyta? o wra?enia. Je?eli b?dziesz bli?ej Warszawy to zapraszam do konfrontacji bezposredniej, najlepiej z Vett? :)

Pozdrawiam,
Didejek
 
Didejek said:
Kryho, je?eli jeste? zadowolony ze swojego zestawu to graj i ciesz si? z niego :). Na tym forum jest kilku tubylców, którzy przesiedli si? z Vetty na Fractala, wi?c mo?esz ich zapyta? o wra?enia. Je?eli b?dziesz bli?ej Warszawy to zapraszam do konfrontacji bezposredniej, najlepiej z Vett? :)

Pozdrawiam,
Didejek
Jasne, ale nie mam nic przeciwko ?eby by? bardziej szcz??liwym :D dzi?ki za zaproszenie, by? mo?e wpadn?.
Mia?e? mo?e okazj? pou?ywa? Factala na ko?cówce mesy 2:50? jak generalnie ma si? w takim uk?adzie tranzystorowa do lampowej? Nie wierz? w cuda - pewnie jak z ka?dym innym preampem?
Mam takow? i mia?em sprzeda? wi?c chyba si? na razie wstrzymam...
 
Witam ponownie.. Od razu kieruj? pytania do panów Fractalowców. Co prawda, jeszcze go nie ogra?em, ale na podstawie opinii i tego co s?ysz? na internecie - bije na g?ow? wszystko, co jest na rynku. I tu miejsce na pierwsze pytanie : Po rozmowie z pewnym panem na temat Axe'a, mam w?tpliwo?ci czy nale?y do niego kupowa? ko?cówk? mocy i paczk?, czy te? sama paka w zupe?no?ci wystarczy ? Nigdy nie bawi?em si? w zestawy z Power Ampem, dlatego jestem zielony. Nie wiem jak sprawa wygl?da je?li chodzi o moc z ko?cówkami, Axe'm etc. Wiem, ?e je?li chodzi o 'powery' to licz? si? VHT 2/50/2 i 2/90/2, ale te? nie wiem jaka jest pomi?dzy nimi ró?nica. Poradz? si? te? Was je?li chodzi o paczk? i sterownik MIDI do tego. Wiem, ?e ka?dy preferuje co innego, wi?c potraktuj? to, jakio zbiór opinii :)

Pozdrawiam :)
 
Bez ko?cówki mocy lub aktywnego nag?o?nienia (z wbudowanym wzmacniaczem mocy) nie nag?o?nisz Fractala. To tylko przedwzmacniacz i procesor efektów. Je?li chodzi o ko?cówki to nie wiem, ale ja bym si? rozgl?da? za bardzo neutraln? ko?cówk?, by? mo?e nawet tranzystorow?, ?eby wykorzystywa? symulacje lampowych ko?cówek mocy z Fractala.

Je?li chodzi o sterownik midi to zale?y od potrzeb, ale sprawdzone typy to Ground Control Pro i... Behringer FCB1010, który zw?aszcza z firmwarem UnO oferuje rewelacyjny stosunek mo?liwo?ci do ceny. Jest jeszcze Liquid Foot, ale to nietania zabawka. W ci?gu kilku dni ma ukaza? si? MFC101 Fractala, który wydaje si? optymalnym rozwi?zaniem. Niebawem powinien pojawi? si? te? G Lab GSC5, który te? jest ciekawym urz?dzeniem.
 
Je?li zdecydowa?bym si? na Axe'a, to szed?bym równie? we Fractalowskie midi. Orientujesz si? mo?e, ile ma kosztowa? ta zabawka ? Có? my?la?em, ?e powininem si? decydowa? na lampowy power amp, ale je?li ma to zaszkodzi? mo?liwo?ciom Aksa, to chyba wszystko jasne :D
 
JakubMedygra? said:
Je?li zdecydowa?bym si? na Axe'a, to szed?bym równie? we Fractalowskie midi. Orientujesz si? mo?e, ile ma kosztowa? ta zabawka ? Có? my?la?em, ?e powininem si? decydowa? na lampowy power amp, ale je?li ma to zaszkodzi? mo?liwo?ciom Aksa, to chyba wszystko jasne :D

Sterownik ma kosztowa? ko?o 600 €

Co do ko?cówki - to jest kwestia indywidualna, na lampowej te? b?dzie ?oi?. Ewentualnie jest jeszcze atomic.
 
Witam wszystkich - Ga?ek z Lublina si? k?ania :)

No Panowie zara?eniu uleg?em i ja !!!
Moja Meska Mark V leci na allegro.
Chc? zamówi? Fractala ale mam do was jedno wa?ne pytanko, czy spokojnie na scenk? dwa X Atomic wystarczy ?
Muza ró?na, czasem nawet mocniejsze granie.
Gdzie? wnikliwie doczyta?em na jemsite i boogieboard, ?e niektórym huczy na Atomicu a? mi?o, a niektórym brak "walni?cia".
P.S. - jak myslicie, czy kontroler od Marka L spokojnie znajdzie zastosowanie w takim uk?adzie, czy lepiej pcha? na ludzi i wskoczy? na inny kontroler - http://cgi.ebay.com/Voodoo-Lab-GROUND-C ... 35a9553e27 lub czeka? na "5" od ch?opaków z G-Lab ?

Co do mnie, to zawsze szperam w soundach i mi takie Fractalowe rozwi?zania pasuj? jak ula? :D
Mam nadziej?, ?e spoko to zagra ;)

P.S. - mam ma?e info od Marka Radulego w prawie Frac. Póki co Marek wybra? na scen? opcj? lampy, bo wg. niego Axe nie ma takiego "wygaru" - dynamiki jak lampa ale studyjnie wychwala pod niebiosa i jeszcze takiej rzeczy nie spotka?, co by go tak mile zaskoczy?a w kwestii nagrywania - studio i homerec.
 
Witam ponownie. Wczoraj wreszcie ogra?em Axe'a i jestem zdumiony. Wszystkie inne wzmaki i urz?dzenia si? nie umywaj?. Gra?em na Axie w po??czeniu z ods?uchem FBT Verve 12MA, gada?o ?wietnie i s?dz?, ?e opcja kupowania paczki i power ampu jest bezsenowna, gdy? tylko ujmie Fractalowi mo?liwo??i ( mam na my?li konieczno?? wy??czenia symulacji koncówki i g?o?nika ). My?l?, nad kupnem w?a?nie dwóch FBT ( jeden ma 300 W !? ) i wpakowaniu ich do jakiej? obudowy, co by wygl?da?o jak paka. Maj? one dosy? neutralny tranzystorowy power amp, nie mam odniesienia do innych sprz?tów tego typu, ale wg mnie bomba. I tu pytanie : Jeste?cie w stanie poleci? mi ewentualnie jaki? inny sprz?t tego typu ? Wol? prze?ledzi? wszystkie za i przeciw. Dzi?ki z góry za pomoc :D
 
A nie my?la?e? o dedykowanych Atomic FR ?
Te? mnie zastanawia?o jak to by hula?o na innych aktywnych - dajmy na to JBL lub Mackie :D
 
Jasne, ?e my?la?em, ale doszed?em do wniosku, ?e po prostu si? nie op?aca kupowa? Atomic'ow. S? na prawd? drogie, poza tym kupuj?c dwa - mam 100 W mocy i du?o pieni?dzy w plecy - natomiast decyduj?c si? powiedzmy na FBT x2 - mam 600 W mocy, super sytuacj? ekonomiczn? + ?wietny sound. Je?li masz jakie? porównanie lub do?wiadczenie z innym sprz?tem tego typu, to licz? na opini?. Co do kontrolera, najbardziej chcia?bym si? doczeka? na kontroler Fractala, ale g?o?no o nim od dawna, a ?ladu nie ma. Ja osobi?cie id? w stron? Ground Control Pro + dwa peda?y oczywi?cie :)
 
Witam Panowie

No to mnie te? przycisn??o i postanowi?em spróbowa? Fractala. Mam tylko pytanie czy kto? z was mia? do czynienia z t? wersj? podstrawow? ? Jakie s? zasadnicze ró?nice mi?dzy Ultra a standardem ? Wiem, ?e mo?na poczyta? na stronie ale chcia?em najpierw spyta? od strony u?ytkowej ;) Pytam bo ró?nica w cenie 500 ojro to jednak co?. Na razie postanowi?em nie sprzedawa? mojego OD100SE+, poczekam a? sprawdze jego symulacje w Axe :D

PS.Te? jestem z Warszawy wi?c by? mo?e ju? nied?ugo stolica Fractalem b?dzie sta?a :)

Pozdr

Adam
 
No mega ró?nic zapewne nie ma, bo do Ultra dodali kilka bajerów w stylu Vocoder, robi?cy za pewnego rodzaju odmian? Talk Boxu i kilka innych bajerów.
Niemniej jednak istotn? zmian? i elementami decyduj?cymi o zakupie ( z mojej strony ) Ultra s? poszerzone i rozbudowane sekcje delaya i jeszcze wi?ksza ingerencja w sound fractala za pomoc? dorzuconych parametrycznych i nie tylko EQ, expanderów i filtrów.

Generalnie dla mnie najistotniejsz? spraw? jest mega-mo?liwo?ciowy multi delay, pitch shifter oraz szeroka paleta EQ. My?l?, ?e te istotne zmiany pozwalaj? zapomnie? o Eventide, który mi spa? nie pozwala? ( chcia?em go do racka do Marka V ). Teraz spektrum oferowane przez wersj? Ultra za?atwia ca?? spraw?. Zmniejsza si? gear do noszenia, bez strat na jako?ci soundu i pojedynczych efektach.

Co do ceny, to si? zgodz? - s? spore ró?nice.
Ostatnio na ebayu polecia? Axe FX za 1300$ ale niestety Ultra nie pojawi? si? jeszcze ani razu :D :D :D, co utwierdza mnie tylko w kwestii jako?ci tego ustrojstwa :D
 
Back
Top Bottom