Fractal w Polsce?

Ja jeszcze w klubie nie jestem, gdy? mój Ultra zago?ci u mnie dopiero pod koniec tygodnia - emocje si?gaj? zenitu, aczkolwiek cholernie boje si? programowania tego wszystkiego :D

Kolega ze Stanów chyba preferuje ci??sze brzemienia, s?dz?c po wiose?kach i cho?by zespole KAT :) Fajnie, ?e kolejna osoba do??cza do grona Fractalowców. Jak sprawuje si? podstawowa wersja Axe FX ?

Pozdrawiam :D
 
Nie jestem jeszcze zbytnio ogarni?ty w tej sprawie, wi?c kolejne pytanie do Didejka. Czy ten Boss FV500, s?u?y tylko jako volume, czy mo?e te? funkcjonowa? jako kaczka, nasycenie danego efektu etc ?

Dzi?ki z góry i pzdr :D
 
Didejek said:
SimonSez said:
Ja jestem Amerykaniem ale moje rodzice sa z Polski. Polski jest moim drugim jezykiem. Moze pozwolicie mnie do waszego "klubu". :)

Dobra, wchodzisz do klubu ;). Jak chcesz dodatkowe punkty klubowe, to jeszcze dopisz do tej listy polskich zespo?ów Ptaky. :)
:lol: nawet podwójne punkty :oops:
 
JakubMedygra? said:
Nie jestem jeszcze zbytnio ogarni?ty w tej sprawie, wi?c kolejne pytanie do Didejka. Czy ten Boss FV500, s?u?y tylko jako volume, czy mo?e te? funkcjonowa? jako kaczka, nasycenie danego efektu etc ?

Dzi?ki z góry i pzdr :D

Ogólnie peda?y ekspresji pod??czamy jako modyfikatory do dowolnych parametrów, które udost?pniaj? tak? mo?liwo??. Mo?na wi?c przypisa? jeden modu? steruj?cy (do wyboru mamy dwa przebiegi LFO i ich odwrotno?ci, dwie obwiednie ADSR, jedn? obwiedni? dynamiki, sekwencer, sterowanie wysoko?ci? d?wi?ku i 8 kontrolerów zewn?trznych - którymi mog? by? równie? peda?y ekspresji).

W praktyce wygl?da to tak:
W Axe ustawiasz peda? jako kontroler (albo na podstawie numeru CC przypisanego przez sterownik midi albo po prostu jako expression pedal je?li jest wpi?ty bezpo?rednio do gniazda Axe). Nast?pnie mo?esz przypisywa? ten kontroler do parametrów w swoich programach i sterowa? nimi w czasie rzeczywistym. Tutaj szczególn? uwag? warto zwróci? na parametry sterowania, które mo?emy ustawi? podczas przypisywania takiego kontrolera - mo?na na przyk?ad sprawi?, ?e krzywa peda?u b?dzie zbli?ona do logarytmicznej, zamiast liniowej, co zmienia sposób w jaki "czujemy" efekt.

Zanim Axe do Ciebie dojedzie pom?cz jak najwi?cej Axe-Edit - ja tak robi?em i w rezultacie mog?em szybko rozgry?? efekt jak przyjecha?.

Jeszcze jedno - z ró?nymi peda?ami ekspresji jest ró?nie, ale je?li chodzi o FV500, to mimo gniazda expression du?o lepsze efekty daje pod??czenie kablem "insertowym" czyli jack mono do in i out, z drugiej strony jack stereo do sterownika/fractala. Nie wiem czemu, ale peda? du?o lepiej si? wtedy kalibruje i dzia?a. Tak jest w przypadku i FV500L i FV500H (mam dwa).
 
No i dojecha? GCP. Konfiguracja nast?puj?ca:
Peda?y ekspresji - External Controller 1, 2
Przyciski 1-3 / 5-7 - External Controller 3-8 (bistabilne)
4 - tap tempo
8 - filter 1 bypass (jako boost)

Przypisa?em przyciski jako kontrolery, zamiast przywi?zywa? je bezpo?rednio do efektów (bypass delaya itd), bo to mi pozwala na wi?ksz? elastyczno?? - na przyk?ad w jednym presecie mog? u?ywa? przycisku jako bypassu zwyk?ego delaya, w innym multidelaya - tak samo chorus/phaser/flanger itd.

Czego mi brakuje:
- mo?liwo?ci ustawienia numeru CC wysy?anego przy jednym i drugim stanie przycisku
- mo?liwo?ci ustawienia przycisku chwilowego w taki sposób, ?eby nie wysy?a? komunikatu o warto?ci 0 po puszczeniu - w ten sposób mo?naby lepiej rozwi?za? tap tempo
- jakiego? wygodniejszego edytora na pc. Co prawda sterownik konfiguruje si? banalnie, ale by?oby jednak dobrze, gdybym móg? hurtowo w tabelce ustawia? warto?ci poszczególnych presetów (CC peda?ów, nazwy, stany przycisków)

Poza tym sterownik bardzo elegancki. Peda?y Bossa FV 500 bardzo dobrze dzia?aj? po pod??czeniu, czekam jeszcze na kabel 7 PIN, ?eby zasilanie sz?o przez Axe FX.
 
Równie? dzi? dosta?em GCP, którego zamówi?em w Firmie Muzycznej :)

Nie jestem w stanie si? wypowiedzie? na jego temat, bo bez Axe nie wiele zdzia?am - ale je?li chodzi o stron? wizualn?, jestem bardzo zadowolony. Zdecyduj? si? na peda?y Bossa, z tym ?e nie wiem które kupi? - wersj? "H", czy "L" - pomocy ! :D. Nie mam poj?cia, jak powiniem si? zachowa? je?li chodzi o kable zarówno te, które ??cz? GCP z Axe, jak i te do peda?ów - te? prosz? o jakie? wskazówki :cool:

Je?li chodzi o programowanie, mo?liwe ?e zdam si? na Twoje ustawienie, lub skorzystam z najcz??ciej u?ywanych przez innych userów - na YT jest tego ca?a masa.

Ciary mnie przechodz?, gdy my?l? ?e ju? niebawem zago?ci u mnie Fractal. Nie ukrywam, ?e mam lekki zgrzyt, bo chcia?bym widzie? na miejscu Ground Control, MFC Fractala, ale s?dz?, ?e b?d? zadowolony, w ko?cu co? w tym musi by? skoro tyle osób u?ywa tego ustawienia.

S?ysza?em jak to gada, ale ci?gle nie jestem przekonany do FBT Verve 12ma, które b?d? nag?a?nia? Axe'a. Mam jeszcze troch? czasu na namys?, ale wydaje mi si?, ?e i tak zostan? przy tej opcji - po??czenie z paczk? i power ampem jest za drogie i musia?bym zrezygnowa? z symulacji ko?cówki.

Gratuluj? wyboru i czekam na opinie ! :D
 
Chwilowo gram kanapowo, wi?c problem ko?cówki mocy mnie nie dotyczy :). Zreszt? mam od tego 3 heady, ale w ko?cu pewnie szarpn? si? na jak?? neutraln? ko?cówk? i b?d? to ??czy? z paczk?, albo pójd? w kierunku Atomica. Zobaczymy - na razie mam inne tematy na horyzoncie.

Peda?y bossa oboj?tnie które wybierzesz - jako peda? ekspresji sprawdza si? zarówno L jak i H. pozostaje kwestia po??czenia. Co prawda problem ten chyba nie wyst?puje przy GCP, ale peda?y te lepiej dzia?a?y np. z G-Systemem, gdy pod??cza?em je jako peda?y g?o?no?ci, a nie ekspresji - czyli jacki mono do wej?cia/wyj?cia peda?u ->jack stereo do wej?cia expression efektu. Tutaj sprawdzi?em obie opcje i wygl?da na to, ?e jest ok, zreszt? co ciekawe, GCP w ogóle nie ma kalibracji peda?ów. Je?eli nie planujesz nic wi?cej w pod?odze, to chyba najlepiej zrobi? k?towe kable jack stereo-jack stereo. W ten sposób mo?na zrobi? troch? krótszy pedalboard. No i pozostaje jeszcze kabel midi 7-pin. W Polsce ma?o popularny temat, ja ?ci?gam kabel Rocktrona z Thomanna.

Doszed?em do wniosku, ?e chyba nie b?d? przesiada? si? na MFC. Wystarcz? mi przyciski w GCP (chocia? presetowych troch? ma?o, fajnie by by?o mie? 6 na bank), synchronizacja z Axe ze wzgl?du na sposób konfiguracji (przypisanie prawie wszystkich przycisków jako kontrolerów) te? by si? pewnie do ko?ca nie sprawdzi?a. Generalnie moje podej?cie wymaga wi?kszej d?ubaniny przy presetach, ale dzisiaj na przyk?ad zrobi?em sobie bardzo fajny preset solowy, który w bardzo fajny sposób wykorzystuje takie ustawienie:
1 za??cza BB Preamp
2 prze??cza mi?dzy dwoma poziomami gainu/mastera/g?o?no?ci w symulacji Mesy mk IV - w rezultacie mam brzmienie mniej gainowe, ale z pe?n? saturacj? ko?cówki i bardziej higainowe, ale z ko?cówk? na po?owie.
3. Phaser przed wzmacniaczem
4. tap tempo
5. octaver
6. quad chorus za wzmacniaczem
7. dwa ró?ne poziomy delaya do wyboru, przy czym zmiana jest p?ynna (damping parametru)
8. podbicie g?o?no?ci
Peda? 1 - kaczka z autow??czaniem
Peda? 2 - g?o?no?? przed wzmacniaczem, za drivem - pozwala na bardzo ?adne swelle

Ogólnie, gdybym chcia? przypisa? przyciski do takich funkcji na sta?e (pomijaj?c to, ?e nie da si? tego zrobi? w przypadku 2 i 7), to musia?bym tak mie? we wszystkich presetach - a nie wsz?dzie chc? mie? na przyk?ad phaser. ?eby si? nie pogubi? b?d? si? za to stara? trzyma? idei rozmieszczenia tych przycisków w presetach, tak ?eby to by?o intuicyjne (czyli 7 to b?dzie zawsze jaki? delay, 6 jaki? modulacyjny, 1 przester itd)
 
?wietnie to rozegra?e?, có? wi?cej mog? powiedzie? :D.
Im wi?cej czytam o tym wszystkim, tymbardziej boj? si? ?e nie podo?am z tym ca?ym programowaniem, ustawianiem etc. Do tej pory mia?em wszystko gotowe, zapisane presety - klika?em jeden przycisk i wszystko bucza?o :)

Te? zamówi? kabel, zanim Axe przyjdzie. Czy o tym modelu mówisz : http://www.thomann.de/pl/rocktron_7pin_midikabel_9m.htm

W?a?ciwie nigdy nie przywi?zywa?em zbytniej uwagi na okablowanie, ale nie jeste? pierwsz? osob?, która mówi mi o Rocktronie - co? wi?c, w tym musi by? ;D

Pzdr i gratulacje za pomys? :)
 
Co do Rocktrona - sprawa jest prosta. Nie znalaz?em ?adnego innego kabla midi 7-pin, wi?c musi by? ten.
 
Witajcie
Musz? si? Wam po?ali?. W?a?nie dosta?em maila od G66, ?e na mojej Ultrze jest rysa i musz? czeka?, do nast?pnego tygodnia.
W?ciek?y jestem.

Didejek, jad? dzisiaj do Malwooda wyregulowa? gitar? i naprawi? ( mam nadziej? ) to, co spapra? Wi?cek.
Nie wiem nic o panu Erne?cie, ale s?dz?c po Twoich wios?ach, zna si? na fachu :)

Pozdrawiam
 
Ustawienie GCP to nie jest temat na minut? :). Ogólnie rzecz bior?c trzeba najpierw przej?? przez setup i przypisa? przyciski funkcyjne 1-8 do odpowiednich CC w Axe, ustawi? tryb dzia?ania na 4 przyciski presetów, zapisa? axe z kana?em midi jako urz?dzenie w pami?ci GCP. Potem ju? z górki - wciskasz przycisk presetu, po czym, wciskasz te z przycisków dost?pu bezpo?redniego, które maj? by? aktywne w danym presecie, przytrzymujesz edit a? wejdziesz do trybu edycji i tam ustawiasz CC peda?ów ekspresji, nazw? presetu i po ponownym naci?ni?ciu edit masz mo?liwo?? zapisu presetu. Ot i tyle. To tak w du?ym skrócie. Napisz na którym etapie utkn??e? - je?eli na samym pocz?tku to mog? Ci napisa? instrukcj? krok po kroku ca?ego ustawienia GCP tutaj, ale dopiero po weekendzie, bo jestem ostatnio nieco zaj?ty. :)

Pozdrawiam,
Didejek
 
A wi?c tak...Utkn??em dok?adnie na tym momencie, w którym ko?czy si? film :D http://www.youtube.com/watch?v=BH1XEWWhnCQ

W chwili obecnej, GCP obs?uguje presety Axe'a w ten sposób, ?e s? po prostu porozdzielane po 4 presety na bank. Nie maj? przypisanych nazw etc.

Chcia?em zrobi? tak :

Przypisa? do 1, np barw? czyst? i do przycisków Instant Access delaye, reverby etc.
2- jaki? lekki crunch i tak dalej rosn?co.

Jednak szperaj?c w menu Axe'a, nie mog? nigdzie znale?? opcji, ?eby przypisa? dany preset, do danego przycisku w GCP.
Chcia?bym, np ?eby do klawisza '1', przypisany by? preset nr. 5 - "Recto 1" - nie mam poj?cia jak si? za to zabra?...

Je?li b?dziesz mia? woln? chwilk?, to prosz? o pomoc - sam tego nie ogarn?...:D

Pozdrawiam
 
I) Presety
Do tego co chcesz zrobi? mo?na podej?? na dwa sposoby.
1. Stworzy? map? midi w Fractalu:
Z poziomu Fractala ustawiasz I/O->MIDI->Mapping Mode = CUSTOM
Kolejne dwie pozycje w tym menu to mapa przypisania programów midi. W pierwszej linijce okre?lasz program midi, w drugiej program w Axe, który ma zosta? wywo?any tym komunikatem.
2. Ustawi? to z poziomu GCP
Dla mnie ta druga opcja jest wygodniejsza, bo w ten sposób wszystkie ustawienia mam z poziomu sterownika. Ma to jednak pewien minus - z poziomu GCP mo?na odpali? tylko pierwsze 128 presetów (dla mnie to w zupe?no?ci wystarczy - presety dziel? na live i dziwol?gi studyjne, które umieszczam w innych bankach).
Po wybraniu banku/programu w GCP przytrzymujesz EDIT. Wy?wietli si? AXE FX - XX (gdzie XX to program midi wysy?any do urz?dzenia podczas wci?ni?cia przycisku presetu na sterowniku). Ustaw XX na program, który chcesz przypisa?. Nast?pnie wci?nij kilka razy "BANK \/" do momentu a? wy?wietli si? "INIT " - tutaj mo?esz zmieni? nazw? - przyciski 1 i 2 przesuwaj? kursor, przyciski 3 i 4 zmieniaj? liter?.

Na koniec naci?nij edit i zatwierd? zmiany (4).

A teraz kwestia instant accesów (przyciski 1-8) i peda?ów ekspresji.

Ground Control Pro ma 3 opcje - przyciski mog? dzia?a? jako bistabilne a ich stan wysy?any jest po zmianie programu, przyciski dzia?aj? jako bistabilne, ale stan nie jest wysy?any lub dzia?aj? jako chwilowe.

MIDI oferuje kilka rodzajów komunikatów, te które nas interesuj? to Program Change i Control Change. PC i CC ró?ni? si? tym, ?e PC posiada tylko numer (od 0 do 127 co czasami jest mapowane jako 1-128), CC posiadaj? numer i warto?? (jedno i drugie od 0 do 127). W praktyce PC u?ywa si? do zmiany presetów, CC do zmiany ustawie?. Je?eli komunikat CC przypisany jest do przycisku w GCP to przyjmuje dwie warto?ci - 0 gdy jest nieaktywny i 127 gdy jest aktywny. W przypadku peda?ów ekspresji oczywi?cie mamy pe?ny zakres warto?ci od 0 do 127.

Dzia?anie przycisku ustawiasz w SETUP MODE sterownika no?nego, a wi?c dosta?my si? tam.
naci?nij
2x SETUP->INSTANT ACCESS
Wy?wietlony zostanie stan przycisku 1
U?ywaj?c przycisków 3-4 ustaw tak aby by?o wy?wietlane CHXX (gdzie XX to numer kana?u AXE, u mnie jest to 01).
Naci?nij 2 aby przej?? do wyboru numeru komunikatu CC.

Teraz trzeba zajrze? do AXE:
I/O->CTRL
tutaj masz list? funkcji do których przypisane s? komunikaty CC. Wystarczy znale?? funkcj?, któr? chcesz sterowa? z poziomu sterownika - na przyk?ad u mnie (pewnie u Ciebie te?) w?/wy? bloku DRIVE 1 to CC#49.

Teraz wystarczy ustawi? na GCP CTL049 i nasz przycisk 1 b?dzie sterowa? blokiem DRIVE 1 we wszystkich programach.

Moje uwagi:
Rodzaj przycisków w wi?kszo?ci przypadków nale?y ustawi? na XMIT W/PRSET - czyli zapisany stan przycisku jest wysy?any do AXE w momencie zmiany programu (i AXE ju? przy wywo?aniu bierze ten stan pod uwag?) - jest to o tyle wygodne, ?e wtedy masz pewno??, ?e stan w?/wy? funkcji pokrywa si? ze stanem przycisków na GCP. Jedynym wyj?tkiem jest tutaj TAP TEMPO dla którego nale?y ustawi? NORMAL. Tryb chwilowy nie ma tutaj zastosowania, bo dzia?a w GCP w ten sposób, ?e w momencie wci?ni?cia wysy?any jest CC o warto?ci 127, w momencie puszczenia CC o warto?ci 0 - AXE reaguje na obie warto?ci, wi?c nabicie tempa nie b?dzie dzia?a?o we w?a?ciwy sposób (niestety co urz?dzenie to inne podej?cie - TC Electronic reaguje zarówno na 127 jak i 0, Line 6 z kolei tylko na 127 - to mo?e okaza? si? problematyczne przy wi?kszej ilo?ci efektów, ale mo?e firmware 2.0 GCP rozwi??e problem).

Po drugie - proponuj? Ci przypisanie przynajmniej kilku przycisków do funkcji EXTERNAL zamiast na sztywno do efektów we Fractalu. Co prawda wymaga to potem przypisania kontrolera external do wybranej funkcji w Axe FX, ale z drugiej strony - pozwala na olbrzymi? elastyczno?? - np. jeden przycisk mo?e obs?u?y? wtedy wi?cej ni? jedn? funkcj? na raz, mo?esz u?ywa? parametru damp aby przej?cie z jednego stanu efektu do drugiego by?o p?ynne itd. Oczywi?cie nale?y sobie zostawi? EXTERNALE na peda?y ekspresji - w moim wypadku funkcje external 1-3 i 5-7 zosta?y przypisane do przycisków o tych samych numerach. Przycisk 8 to Filtr 1 (u mnie zawsze jako podbicie g?o?no?ci), przycisk 4 to tap tempo (zaklei?em diod? czarn? ta?m? izoluj?c?, ?eby mnie jej stan nie wprowadza? w b??d :). Peda?y ekspresji to external 4 i 8.

Jeszcze jedno - w presecie GCP nale?y przypisa? numery CC peda?ów ekspresji - robimy to w trybie edycji, ustawiaj?c CTL danego peda?u na wybrany CC funkcji (analogicznie do przycisków funkcyjnych).
 
Zrobione. Wszystko gra i buczy. Musz? powiedzie?, ?e brakuje mi troch? przycisków w GCP...

Didejek, nie wiem jak Ci si? odwdzi?cze za pomoc. Gdyby? by? kiedy? w okolicach Rzeszowa czy nawet D?bicy ( przecie? Malwood, ma tam siedzib? ) - to zapraszam na jaki? dobry trunek.

Daj zna?, jak wysz?a Malinowskim 8-semka, jestem niesamowicie ciekawy.

Pozdrawiam :D
 
Witam!

po tygodniowej walce Fractal - Axe edit - midi interface nie mam ju? si?y i pomyslu co dalej z tym robi?. Je?eli kto? móglby mi pomóc przy ?adowaniu presetów, banków, po??czeniu tego wszystkiego by dzia?a?o bez zarzutu w obie strony, by?bym bardzo wdzieczny. Oto mój mail:
hard5@poczta.onet.pl Odezw? si? je?eli ktokolwiek da zna? do pomocy. Pozdrawiam
 
Najlepiej napisz na forum jaki masz problem - innym te? si? mog? przyda? informacje.

W szczególno?ci napisz jakiego interfejsu u?ywasz i jakie masz objawy. Wiele interfejsów (nawet takich ca?kiem drogich jak ten zawarty RME Fireface) kiepsko sobie radzi z du?ymi strumieniami danych midi, a co za tym idzie - s? problemy z synchronizacj? edytora i Fractala.
 
ok, posiadam ICON usb midi interface (Midi Port), nie mam komputera stacjonarnego, wi?c musz? ??czy? si? za pomoc? USB do lapka. Podejrzewam ze przyczyn? ca?ego "z?a" mo?e by? w?a?nie ten interface :? Generalnie mam po??czenie, ale jakikolwiek "dumping" czy próba zapisania presetu w AXE daje erro bad checksum. macie jakis pomys? by rozwi?za? ten problem korzystajac z tego interface`u ?? sterowniki USB przeinstalowywalem (gdzie? na forum czytalem ze to mo?e pomóc) cho? ten interface nie wymaga ?adnego specjalnego sterownika, zwyk?y windowsowski do USB.
Jak macie jakie? pomysly chlopaki to piszcie, bede kombinowa? i dawa? zna? czy sa jakie? post?py.
...aha i mam firmware 10.01 jakby co.

...... :idea: Wiesz co Didejek, mówisz o braku synchronizacji przy transferze danych, tak sobie przypominam jak próbowa?em wgra? jakis preset do axe`a, gdy rozpocz?? si? proces dumping`u to stan zapisu szybciej "przelecia?" w axe ni? w axe-edit, i po sko?czonym zapisie w axe (a jescze jakby nie sko?czonym w axe-edit) wyskoczy? mi error, ze nie mo?e stworzy? jakiegos pliku. tak na chlopski rozum my?le ze to mo?e objaw braku synchronizacji a co za tym idzie nieodpowiedniego interface`u hmm....??
 
Niestety wiele interfejsów nie radzi sobie z d?ugimi ?a?cuchami danych, które s? przesy?ane mi?dzy edytorem a axe. Mo?esz spróbowa? zmieni? warto?ci ustawie? bufora Axe-Edit - standardowe to 256 i 60 ms opó?nienia. Spróbuj wi?kszych, mniejszych - mo?e co? si? poprawi. Radzi?bym jednak rozejrze? si? za innym interfejsem - przestudiuj ten w?tek viewtopic.php?f=11&t=434 - s? tam te? rozwi?zania problemów z niektórymi interfejsami, mo?e co? pomo?e w przypadku icona... Próbowa?e? innego komputera, innego portu usb itd?
 
...próbowa?em na ró?ne sposoby zmienia? warto?ci ustawie? bufora Axe-Edit, próbowa?em równie? innego portu USB, niestety wszystko na nic. Raz próbowa?em podpi?? do stacjonarnego kompa u kumpla, niestety to by?y totalne pocz?tki z Fractal`em i moja wiedza na tamten czas by?a praktycznie zerowa co do ustawie? i po??czenia :? . W tym tyg zrobi? drugie podej?cie i zobaczymy co z tego wyniknie. Niemniej jednak potrzebuj? wszystko tak skonfigurowa?, lub naby? taki interface (midi-usb), by za ka?dym razem nie wozi? si? po kumplach z fractalem, jak przyjdzie mi do g?owy np. wgra? jakis dodatkowy preset.
Nic to, szukam dalej rozwi?zania :) jak do czego? sensownego dojd? dam zna?, a jak macie jeszcze jakie? pomysly to dawa? :|
 
Back
Top Bottom